USKLADIMO FREKVENCIJE

Kad bi Sava mogla govoriti....

Kategorija: /
Autor: Z.Knežević

Kad bi Sava mogla govoriti posvjedočila bi: U noći 14.t ravnja 1945. godine, na mojoj obali likvidirani su i u moje valove bačeni osmorica članova Hrvatske Seljačke Stranke. To zlodjelo izvršili su novopridošli komunistički egzekutori OZNA-e, po nalogu lokalne partijske ćelije, bez optužnice i bez suda. Nemojte ih zaboraviti i neka njihova žrtva bude zalog budućim pokoljenjima.“stoji na spomen ploči uz kapelicu srca Isusova, podno savskoga nasipa, u spomen na događaj iz 1945. godine. Naime, za događaje iz travnja 1945. godine među Županjcima se uvijek govorilo kako je malo zapisanih riječi, a teško je doći i do arhivske građe o žrtvama partizanskog terora koji je kulminirao u proljeće te godine prilikom tzv. oslobođenja. O tim zločinima slušalo se u obiteljskome krugu, od osoba koje su prošle križni put i od rodbine kojoj su najbliži strijeljani samo zato što su bili domobrani, članovi Hrvatske seljačke stranke ili zato što se nisu priključili partizanima. Od 1990.te godine naovamo Gradska organizacija HSS-a Županja brine se kako mladi naraštaji ne bi zaboravili što se dogodilo u travnju 1945. "Uvečer, 14.travnja 1945. godine, u Županji su pod okriljem noći pokupljeni i na Savi strijeljani članovi tadašnjeg Općinskog poglavarstva i članovi Hrvatske seljačke stranke. Ubijeno je osam Županjaca, a do 1947. godine još trinaest mučenika."Ivan Balentović, Mija Juzbašić, Antun Bušić, Josip Kunčić, Nikola Nikolić, Đuro Svirčević, Đuro Šokičić, Ilija Vincetić, svi su oni, osim Josipa Kunčića, bili članovi Općinskog poglavarstva na čelu s načelnikom Mijom Juzbašićem.

Gradska organizacija HSS-a, predvođena predsjednikom Markom Maroševcem, danas je položila vijenac i upalila svijeće kod križa na savskoj šetnici i na spomen ploči s imenima strijeljanih Županjaca. U ime Grada Županja vijenac je položio i svijeću upalio gradonačelnik i saborski zastupnik Davor Miličević. Nazočili su i predstavnici HSS-a Vukovarsko-srijemske županije, kao i članovi Hrvatske seljačke stranke iz drugih mjesta. Molitvu kod križa na savskome nasipu predvodio je vlč. Krunoslav Karas, župnik župe Mučeništva sv.Ivana Krstitelja.U spomen na ubijene Županjce u razdoblju od 1945. do 1947. u crkvi na otvorenom župe Mučeništva sv.Ivana Krstitelja služena je sveta misa koju je predvodio prof.dr. Tonči Matulić.

Hitovi: 2163